Pokaz filmu Edwara A. Burgera “One Mind”

Date - 22/09/2017 | 19:00 - 22:00

Kino Pod Baranami
Rynek Główny 27  30-001


"One mind" Edwarda A. Burgera

“One mind” Edwarda A. Burgera. Po raz pierwszy w Polsce! Pokaz edukacyjny, niekomercyjny, bezpłatny.

godz. 19:00 – 2o:30  pokaz filmu
godz. 20:30 – 21:30  sesja pytań i odpowiedzi z udziałem Rev. Heng Sure – przewodniczącego Delegacji Mnichów i Mniszek z Miasta 10 000 Buddów.

podtrzymując ponad 1200-letnią tradycję
wspólną pracą i duchową praktyką
jedna motywacja
jedno ciało
jeden umysł…
ONE MIND

zwiastun https://vimeo.com/80553894

“One mind” jest rzadkim filmowym obrazem życia jednej z najsurowszych i szanowanych wspólnot zen w Chinach. Minisi klasztoru Chan Zhenru przestrzegają ścisłych monastycznych zasad stworzonych ponad 1200 lat temu przez patriarchów założycieli zen w Chinach. W harmonii z utrzymującą ich ziemią prowadzą farmę, uprawiają herbatę i zbierają bambus na opał w kuchni. W sercu tej wspólnoty odosobniona grupa praktyków medytacji siedzi w ciszy 8 godzin dziennie. Wywołujący wrażenie wersji zen uznanej wśród krytyki „Wielkiej ciszy” (Die grose Stille – reż. Philip Groning, 2005 r.) „One mind” proponuje osobiste spojrzenie na kwitnącą buddyjską społeczność we współczesnych Chinach.


Reżyser Edward A. Burger (“Posród białych obłoków”, 2005 r.) mieszkał i studiował w buddyjskiej wspólnocie przez ponad 15 lat i był pierwszym zachodnim twórcą, któremu umożliwiono niespotykany wcześniej dostęp do codziennych rytuałów i tradycji praktykowanych w odosobnionym, górskim klasztorze.

“One mind” jest jednak bardziej eksperymentem buddyjskiego filmu niż portretem życia klasztornej społeczności. Wyraźnie cichy i kontemplacyjny film – Burger założył sobie stworzenie dokumentu, który nie miał być „o buddyzmie” a raczej „buddyjskim filmem”. Inspirując się tradycyjnymi opowieściami zen i lekcjami danymi mu przez starszych mnichów i nauczycieli w Zhenryu każdy rozdział filmu zgłębia próby i wyzwania z jakimi wszyscy musimy się zmierzyć kiedy postanawiamy zostać mądrzejszymi, bardziej uprzejmymi ludzkimi istotami. Z „One mind” dowiadujemy się, że ta podróż zaczyna się kiedy zaczynamy patrzeć do środka. Nie ważne jak długo podróżowaliśmy i jak wiele gór i dolin przekroczyliśmy – prawdziwa przygoda czeka na nas w pejzażu naszego własnego umysłu.

Dlaczego “One mind” jest ważnym filmem?
Chiny są szybko zmieniającym się społeczeństwem borykającym się z poszukiwaniem własnej tożsamości i usiłującym poradzić sobie z burzliwą przeszłością. Przez ostanie stulecie wiele starych tradycji i kultur uległo zatraceniu zostawiając próżnię w sercach wielu Chińczyków. Istnienie takich społeczności jak Zhenru nawet w samych Chinach nie jest czymś powszechnie znanym. Potencjał tych tradycji i społeczności by stać się źródłem nadziei i uzdrowienia jest ogromny. Dlatego właśnie ważne jest by świat dowiedział się, że te tradycje nie tylko istnieją, ale przechodzą proces odnowy w Chinach.

Co więcej, ostatnimi laty Zachód bardzo interesuje się buddyzmem, jego filozofią, kulturą i technikami. Uważność (mindfulness) jest modnym obecnie słowem, które ukazuje się nawet na pierwszych stronach większych magazynów. Istnieje jednak wiele nieporozumień co do uważności i praktyk medytacyjnych z czym „Oen mindł” też pragnie się zmierzyć. Poza tym jako, że zagadnienia ekologii stają się palącym problemem na całym świecie, społeczności takie jak Zhenru są modelem ekologicznej egzystencji, gdzie społeczność nie tylko pozostaje świadoma konsumpcji własnych zasobów, ale dąży do rodzaju bezpośredniego i intuicyjnego zrozumienia tego, w jaki sposób naturalny pejzaż, w jakim żyjemy, oddziałuje na nasze życie i vice-versa. Nie trzeba być buddystą żeby wiele wynieść z tego filmowego doświadczenia.

 
Rejestracja przez portal Sfera Dharmy została w niedzielę 10 września o godz. 24:00 wstrzymana.
Wejściówki będzie można otrzymać od tej pory wyłącznie poprzez kontakt bezpośrednio z Kinem Elektronik.
Więcej szczegółów wkrótce.