English version
SferaDharmy.pl » Teksty

Teksty

Doniosłość Sutry Surangama

Brooks Hansard

Miałem niedawno pogawędkę z wolontariuszem i rozmawialiśmy o Sutrze Surangama.
Powiedziałem mu, że to właśnie dzięki Sutrze Surangama jestem teraz w Mieście Dziesięciu Tysięcy Buddów. W 2003 roku poświęcałem wiele mojego czasu na czytanie Sutr. Przeczytałem wszystkie najważniejsze Sutry Mahajany, które są dostępne po angielsku i również wiele sutr z Kanonu Pali. W końcu dotarłem do Sutry Surangama, którą Dr. Epstein udostępnił poprzez Internet.

Moj Syn Jest Czym?

Moj Syn Jest Czym?

Jego matka relacjonuje: „Eric urodził się w burzowy kwietniowy poranek 1946r.” Narodziny były traumatyczne. „Często myśleliśmy, że jego wrażliwość może jakkolwiek być związana z jego traumatycznymi narodzinami. Był niemalże doskonałym dzieckiem, cichy, zdrowy i niezwykle czujny. Jego głowa nigdy nie była spuszczona i wydawał się być niewyczerpaną gąbką absorbując wszystko wokół niego w każdej świadomej chwili swego życia. (Aby nie brzmiało to zbytnio bezmyślnie, proszę pozwolić mi powiedzieć, że przed nim urodziła się jego siostra a po nim jeszcze trzech braci. Spoglądając wstecz ciągle wydaję mi się, że jego dziecięce zachowanie było niezwykłe.)

Dumna ze swojego syna

Słowa z serca matki bhikshu

Dumna ze swojego syna

Mój syn, Christopher Clowery został buddystą gdy zaczął studiować język chiński, najpierw w liceum DeVilbiss, później na Uniwersytecie Oakland, gdzie zrobił swój pierwszy dyplom oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim. Tłumaczył buddyjskie księgi do swojej pracy magisterskiej i odkrył, że są one odpowiedzią na pytania dotyczące wiary, której poszukiwał. W tamtym czasie spotkał mnicha buddyjskiego, Czcigodnego Mistrza Hsuan Hua…

Jak znalazłem moją religię

Czcigodny Heng Sure – amerykański mnich buddyjski

Jak znalazłem moją religię

To jest jak badanie jaskiń. Kiedy medytujesz, schodzisz głęboko w swój umysł i zostawiasz ślad wszędzie tam, gdzie się zatrzymujesz. Potem wychodzisz na powierzchnię. Potem znowu schodzisz i zostawiasz ślad. Nie wiem, czy jeszcze kiedyś pójdę na pielgrzymkę, ale ciągle medytuję i ciągle się kłaniam. Więc można powiedzieć, że ciągle pielgrzymuję. Ale to może trwać wiele wcieleń, kto wie, jak długo, zanim dotrze się do dna.

Całym Sercem

Wieczór z Heng Sure i Heng Ch’au

Całym Sercem

W maju 1977 roku Heng Sure i Heng Ch’au rozpoczęli swoją niezwykłą podróż ze śródmieścia Los Angeles do Miasta Dziesięciu Tysięcy Buddów w Talamage koło Ukiah. Przeszli 800 mil. Zajęło im to dwa lata i dziewięć miesięcy. Kłaniali się w spokoju i dla pokoju. Dotykając czołem ziemi, mieli w sercach jedno życzenie: pokój dla świata. Pokój dla każdego z nas, każdego dnia, w każdym miejscu.

Dzień z życia mnicha

Mój dzień, 23 listopada 2004 roku – Czcigodny Heng Sure

Dzień z życia mnicha

Czcigodny Heng Sure, posiada tytuł doktora filozofii, jest rektorem Buddyjskiego Uniwersytetu w Berkeley, prezesem Buddyjskiego Stowarzyszenia Dharma Realm i starszym mnichem ostatniego Mistrza Chan, Hsuan Hua. Pozostaje mnichem w tradycji mahajany od 29 lat. Nauki otrzymał w USA w Klasztorze Gold Mountain w San Francisco oraz w Mieście Dziesięciu Tysięcy Buddów w Talamage w Kalifornii.

Pokłony skruchy

Fragment artykułu z Dharma Mirror Newsletter, zima 2005

Pokłony skruchy

Kłanianie się razem z grupą 600 ludzi, rytualne ruchy w takt muzyki, przez osiem godzin dziennie, stwarzają silne katharsis. Ego nie lubi być tak bardzo pomniejszane. Drugiego dnia nie masz wątpliwości: czujesz się, jakbyś umierał. Trzeciego dnia umierasz, w przenośni oczywiście, ego daje za wygraną i poddaje się. A po czwartym dniu rodzisz się powtórnie i od tej pory kłaniasz się już bez wysiłku.

O postach z perspektywy buddyzmu

Czcigodny Heng Sure

O postach z perspektywy buddyzmu

Wielu buddystów jest wegetarianami, ale nie wszyscy. To jest niespodzianka dla ludzi, którzy rozumują, że buddyści kierowani wielkim współczuciem, nie powinni jeść ciała żadnej żyjącej istoty. To zawsze powodowało spory między buddystami. Chińscy i wietnamscy buddyści z tradycji Mahajany czy Północnej tradycji są ścisłymi wegetarianami. Ta tradycja zakazuje również jedzenia pięciu ostrych roślin, a także jajek i oczywiście alkoholu i tytoniu…

Kultywacja Guan Yin

Guan Yin jest Bodhisattwą buddyzmu Mahajany. W buddyzmie Bodhisattwa jest świętą osobą, będącą jedynie stopień niżej niż Budda. Imię Guan Yin pojawia się w buddyjskich Sutrach, w sanskrycie brzmi ono Bodhisattwa Awalokiteśwara. Ten Bodhisattwa ma szczególną skłonność do miłosiernego współczucia; jest on uznawany przez buddystów zarówno za istotę płci męskiej jak i żeńskiej. Odpowie na modlitwę każdego, kto doznaje cierpienia i trudności, jeśli tylko powtarzanie jego/jej świętego imienia jest szczere. Imię Guan Yin oznacza „Słuchający dźwięków by ukoić cierpienie”.

Zasady Miasta Dziesięciu Tysięcy Buddów

Zasady Miasta Dziesięciu Tysięcy Buddów

Marznąc na śmierć nie użalamy się,
Umierając z głodu nie żebrzemy,
Umierając z ubóstwa nie prosimy o nic,
Dostosowujemy się do warunków, ale ich nie zmieniamy,
Nie zmieniając ich, dostosowujemy się do warunków,
Trzymamy się ściśle naszych Trzech Wielkich Zasad,
Wyrzekamy się naszego życia, aby wykonywać pracę Buddy…