English version
SferaDharmy.pl » Wegetarianizm

Wegetarianizm

Myśliwy

Bhikshuni Heng Wen

Pewnego razu myśliwy zapuścił się głęboko w las, gdzie rozpoczął montowanie wnyków na niedźwiedzia. Wykopał dół, a później umieścił w nim pułapkę. Następnie ostrożnie przykrył dziurę gałęziami oraz liśćmi. Jego zasadzka była skonstruowana tak wyśmienicie, że żaden człowiek nie podejrzewałby jej istnienia, a co dopiero niedźwiedź…

Nie czekaj z wykopaniem studni do czasu, gdy będziesz spragniony

Wszystkie żyjące istoty mają ten sam problem. Kiedy nie jesteś chory, myślisz, że świat jest radosnym i zadowalającym miejscem. Jednak w momencie, kiedy pogarsza się twoje zdrowie- opadasz z sił, nie możesz jeść i robić tego, na co przyjdzie ci ochota, jesteś zmuszony przetrzymać niedolę. Odkrywasz wtedy, że to ciało jest przyczyną cierpienia, lecz jest już za późno.

Prawa zwierząt z buddyjskiej perspektywy

prof. Ronald Epstein

W Buddyzmie najbardziej zasadniczą wytyczną jest ahimsa- zakaz szkodzenia i zabijania żywych istot. Czemu powinniśmy powstrzymywać się od zabijania? Ponieważ wszystkie istoty posiadają życie, kochają je i nie chcą umierać. Nawet to najmniejsze stworzenie, komar, kiedy będzie próbowało cię ugryźć, a ty wykonasz niewielki ruch, z pewnością odleci.